Avokado sofralarımıza sokmaya başladığımız, yeni tanıştığımız meyvelerden bir tanesi. Artık marketlerde ve manavların hemen hepsinde avokado bulabilmekteyiz. Bu yeni tanıştığımız meyvenin faydaları nelerdir? Bir bakalım.

Bu meyvenin anavatanı Meksika toprakları olup, Güney Amerika’da yetiştirilen bir bitkidir. Sıcak iklim seven, kış mevsiminde donlardan çok olumsuz etkilenen bir meyvedir. Sindirim sisteminin düzenlenmesi noktasında faydalıdır. Özellikle kabızlığa son derece iyi gelmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısında da gerçekten yararlı bir meyvedir. Avokado, kolestrolün düzene girmesi açısından gerçekten etkilidir. Bu noktada, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için sıklıkla tüketebilirsiniz. Toksitlerin atılması noktasında da mutlaka tüketilmelidir.

Yaşlanma karşıtı olan bir meyvedir. Genel anlamda vücudun yaşlılıkla savaşmasında son derece olumlu özellikleri bulunmaktadır. Bolca mineral ve vitamin içermektedir. Avokado meyve statüsünde olmakla birlikte, şekerli değildir. Bu nedenle, daha çok salatalara çok yakışır.

Yararlı özellikleri ile çocuklarınıza da bolca yedirebilirsiniz. Soyup ezerek, sarımsak ile karıştırabilirsiniz. Omlet yaparken ekleyebilirsiniz. Ezip, bal ve cevizle karıştırarak tatlandırılmış olarak da tüketebilirsiniz. Son derece faydalı olacaktır.