Kış giysilerinizin vazgeçilmez bir parçası olan montlar çok çeşitli özelliklerde ve modellerde üretilmektedir. Bayan mont modelleri değişik renk ve desenlerde üretilse de birçok bayan özellikle koyu renk montları tercih ederler. Hem her renk kıyafete uymasından dolayı hem de sık kirlenmemesinin verdiği rahatlıktan dolayı koyu renk montlar çok sık tercih edilirler. Bayan mont çeşitleri tarz bakımından da farklılıklar göstermektedirler. Dar, bol, kısa, deri ya da kumaş değişik özelliklerde mont üretilmektedir. Bu yüzdende bayanlar zevklerine göre mont seçebilirler.

Vücut yapılarına göre de üzerlerine yakışan ve aşırı dar olmayan montlar tercih edilmelidir. Fazla soğuk olmayan mevsimlerde daha ince kumaşlardan üretilen bayan mont çeşitleri rahatlıkla kullanılabilir. Ama daha soğuk havalarda daha kalın ve soğuk geçirmeyen montlar tercih edilmelidir. Yağmurlu havalarda su geçirmeyen kumaşlardan üretilen modellerde seçilebilir ve yağmurdan ıslanmaktan korunulabilir.

Spor ya da klasik tarzda giyinen bayanlara uygun montlarda üreten üreticiler tüm zevkleri düşünmekte ve her sene değişen modaya ayak uydurmaktadırlar. Spor giyinenlerin ilk tercihi tabi ki spor modeller olsa da her bayanın özel günlerde giyeceği bir klasik montu da bulunmalıdır. Dışarda olacağınız süre boyunca üzerinizde olacak montun oldukça rahat olması da çok önemlidir. Hareketlerinizi kısıtlamamalı ve sizi rahatsız etmemelidir. Değişik modellerin bulunduğu Sateen adlı internet sitesinden de değişik mont modelleri bulmanız mümkün, inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.