Ihlamur, ülkemizde sevilerek tüketilen, halk arasında yaygın şekilde kullanılan şifalı bir bitkidir. Hoş kokusu ile mükemmeldir. Sadece koklamak bile kişiyi rahatlatır. Kış günlerinde, gecelerinde, özellikle soğuk algınlığında, gripte ya da kişi kendini yorgun hissettiğinde, sıcak suya, bal ve limon ile eklenerek tüketilir. Çok da faydalıdır. Vücut direncinin artmasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde gerçekten son derece faydalıdır. Çok zengin bir kalsiyum deposudur. A vitamini açısından da gerçekten çok zengindir.

Öksürük olan kişiler kesinlikle ıhlamur tüketmelidir. Öksürük kesilmesinde, boğaz enfeksiyonlarında son derece iyidir. Soğuk havalarda normalin üzerinde üşümekte iseniz, vücut direncinizin artması için ıhlamur sıkça tüketebilirsiniz. Ihlamur, rahatlatıcı özelliği olan bir bitkidir. Sakinleştirici yönü ile de tüketenlerde iyi gelir. Cildin güzelleşmesi bakımından da olumlu özellikleri vardır. Özellikle göz ve göz çevresinde, bir pamuk ile kompres yapılarak kullanılabilir.

Cildinize, cilt lekeleri için de kullanabilirsiniz. Ihlamur yapraklarını kaynatarak, saçlarınızı da bununla yıkayabilirsiniz. Saçların sağlık kazanması noktasında son derece faydalı bir bitkidir ıhlamur.